Пожарот во Словенија продолжува да беснее, на италијанската страна има жртва

Од:

На словенечкиот Крас, крај границата со Италија, продолжува да беснее шумскиот пожар што досега зафати над 2.000 хектари, а синоќа на италијанската страна ја зеде и првата жртва.

dobivaj vesti na viber

Педесет и шестгодишната Елени ло Дука го загуби животот откако врз неа падна опожарено дрво, при вршење увид.

Според некои проценки, станува збор за најголем пожар регистриран во Словенија.

Пред два дена, пожарот се прошири во Словенија од Италија. Некое време беше под контрола, но состојбата повторно е сериозна.

Евакуирани се три села во словенечката област, каде живеат околу 400 луѓе. Огнот е прилично оддалечен од нивните домови, но подрачјето е опасно по живот бидејќи е опкружено од густ чад.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Во Словенија почнува кампањата за претседателските избори

А1он

Во Словенија падна снег

Катерина Павлова-Николовска

Словенија нарача 5.000 до 10.000 дози „паксловид“

А1он

Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија

А1он

Словенечката опозиција незадоволна од работата на Владата во првите 100 дена

А1он