Пожари на Олимп, Халкидики, Пелопонез и Јанина

Од:

Од вчера по сртовите на планината Олимп, на Халкидики, на полуостровот Пелопонез и околината на градот Јанина, во западна Грција, беснеат нови пожари, соопштуваат грчките медиуми.

Пожарот во реонот на Касандра, на Халкидики, избувна на ѓубриште, а останатите пожари се шумски.

Во меѓувреме, делумно се совладани двата пожара – едниот во реонот на Коринт, а вториот на островот Крит, каде огнот уништи животни, илјадници декари насади и предизвика штети врз згради и куќи.

Во гаснењето учествуваат копнени и воздушни противпожарни екипи, а исто така и армиски единици и доброволци.

Според метеоролозите температурите во цела Грција денеска ќе достигнат 41 степен.

Грчката цивилна заштита предупредува за опасност од нови пожари.

Би можело да ве интересира

Доколку локалните власти не понудат алтернативни локации, грчката Влада од понеделник ќе започне со процесот на изградба на затворените центри

Пецас: Сега кога француската страна е поотворена за компромис, малку повеќе сме оптимисти

Ана Ололовска

Мирни и масовни протести во Атина на 24-часовниот штрајк

Ана Ололовска

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Грчката полиција ја истражува смртта на бебе од Сирија со знаци на сексуална злоупотреба

Ана Ололовска

Грчката Влада носи нов закон со реформи во социјалното осигурување, синдикатите закажаа штрајк

Ана Ололовска

Leave a Comment

11 + 4 =