Пожар во Подгорица, евакуирани неколку амбасади

Од:

Скинат електричен кабел предизвика вчера шумски пожар, кој претставувал опасност за еден од квартовите во главниот град на Црна Гора каде што се наоѓаат дипломатските претставништва.

dobivaj vesti na viber

Поради опасната близина на огнот биле евакуирани неколку амбасади – британската, француската, грчката, романската и словенечката, како и дипломатските резиденции.

Пожарникарите успеале да го изгаснат пожарот пред тој да стигне до зградите, но неколку часа подоцна, околу полноќ, шумата во планините покрај Подгорица се уште горела.

Оваа огнена стихија е само една од неколкуте кои ја зафатија Црна Гора во последните исклучително топли недели.

Би можело да ве интересира

Горивата во Црна Гора најевтини во регионот

А1он

„Вијести“: Уапсен директорот на црногорската Управа за приходи и царини Раде Милошевиќ

Ана Ололовска

Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска