Пожар во близина на Атина

Пожар избувна претпладнево во областа Лагониси во регионот Атика, на околу 40 километри од центарот на Атина.

Иако огнените јазици се во близина на населено место, од Противпожарната служба на Грција за грчката новинска агенција АНА-МПА велат дека барем за сега не постои опасност за домовите што се наоѓаат во близина на пожарот.

Пожарот избувнал од сува трева, а од грчката противпожарна служба соопштуваат дека во гаснењето, кое што е во тек, учествуваат 30 пожарникари до 11 возила, една пешадиска единица, два авиони и еден хеликоптер, јави дописничката на МИА од Атина.

Би можело да ве интересира

Ставен делумно под контрола пожарот во западниот дел на Атика

Варвициотис: Нова демократија во наследство го доби лошиот Договор од Преспа

Мицотакис ја претстави владината програма

Пожар во предградие во западниот дел на Атика

Расправата во грчкиот парламент за доверба на новата Влада продолжува денеска

Ципрас до Мицотакис: Сега е добар Договорот од Преспа?

Татјана Ташкова