Пожар од Италија се прошири кон Словенија

Од:

Повеќе од 300 словенечки пожарникари се борат со новиот пожар кој денеска од Италија се прошири во областа Крас, а во тек е евакуација на населението од неколку села.

dobivaj vesti na viber

Словенечкиот министер за одбрана Маран Шарец пристигнал на местото на настанот, како и шефот на цивилната заштита Сречко Шестан, јавуваат словенечките медиуми.

Пожарот од италијанска страна се проширил кон Словенија и покрај обидите за гаснење од воздух, во кои учествувале три словенечки и два италијански хеликоптери.

Најтешка е ситуацијата во општина Добердоб, која се наоѓа веднаш до словенечко-италијанската граница.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Новата италијанска премиерка ги стаписа левичарите: Огнови ќе се запалат за да сведочат дека два и два се четири

А1он

Берлускони на 85-годишна возраст активно се враќа во италијанската политика, реизбран е за сенатор

А1он

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Се запали автомобил паркиран во гаража во Скопје

А1он

Салвини: Десничарската коалиција ќе обезбеди петгодишна стабилност во Италија

Низок одѕив на гласачите на парламентарните избори во Италија

Ана Ололовска