Повторно рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Албанија

Од:

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие.

Според Министерството за здравство и социјална заштита, од направените 546 тестови позитивен резултат е добиен кај 130 од нив, што е највиска бројка досега од почетокот на пандемијата во првите денови на месец март.

Албанската метропола продолжува да биде главно жариште на болеста. Од последно потврдените нови случаи над половина или 72 се токму од Тирана, каде се половина и од активните случаи или 1.404 лица.

Во исто време во списокот на оздравени внесени се 23, а починале четири лица.
И понатаму загрижува постојаното зголемување на лицата, на кои им е неопходно болничко лекување. Во Инфективната клиника и болницата „Шефќет Ндроќи“ позната како болница Ковид 2, се третираат 116 пациенти од кои 30 во тешка здравствена состојба.

Во Албанија до сега направени се 43.203 тестови, позитивен резултат е добиен кај 5.750, битката со опасниот вирус ја добиле 3.054, а ја изгубиле 176 лица.

Би можело да ве интересира

Рекорден број заразени со Ковид-19 во еден ден во Велика Британија

А1он

Мицотакис: Маската е вакцина, додека не дојде вакцината

А1он

Турција: До две години затвор за заразените кои ќе дадат неточни податоци за контактите

А1он

Во Минхен од денес задолжителни маски на јавни места, во центарот не смеат да се вадат ни за јадење или пушење

А1он

Борисов: Бугарија соодветно реагира на заканата од Ковид-19, мерките делуваат

Горјан Грнчаровски

Грција: За Владата, нов целосен карантин не е опција

А1он