Повторно раст на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, надлежните апелираат за имунизација

Од:

По повеќеневните пониски троцифрени бројки, во Албанија повторно е регистрирана висока бројка на новозаразени со Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

-Се зголемува бројот на нови случаи со Ковид-19 во последното деноноќие кога се потврдени 712 новозаразени што е 36,4 отсто од тестираните 1952. Ако се има предвид дека добар дел не се тестираат а други се тестираат во домашни услови, бројот е многу поголем, наведуваат од Министерството за здравстсво и социјална заштита.

Поради тоа од министерството повторно ги повикуваат граѓаните да не ја занемаруваат вакцинацијата против Ковид, особено во „овој период на зголемени контакти, поради движењата во текот на летната сезона“. Додаваат дека може да се вакцинираат сите на возраст над 12 години, а четврта доза може да примат лицата над 60-годишна возраст и хронично болните.

Во изминатото деноноќие во списокот на оздравни се внесени 551 лице, починале две додека во болнички услови се третираат 21 пациент од вкупно 3490 активни на болеста.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Албанија почна со затворање на средните училишта поврзани со Фетулах Ѓулен

Ана Ололовска

Рама: Немаме информации за евентуален терористички напад од Иран, но следиме се зашто пред нас е непредвидлив режим

Ана Ололовска

Албанија ќе набави шест дрона „Бајрактар“

Ана Ололовска

По кибернападите во Албанија пристигна тим на НАТО, предводен од Апатурај

Ана Ололовска

Кинески научници развија маска што открива коронавирус во воздухот

А1он

Бала: Бериша набрзо ќе биде прогласен за „персона нон грата“ во ЕУ

А1он