Повеќе од 95.000 граѓани се откажале од државјанството на БиХ

Од:

Повеќе од 95.000 граѓани на Босна и Херцеговина се откажале од босанските пасоши и побарале потврда за испис од државјанство на БиХ, соопшти Министерството за цивилни работи на БиХ.

dobivaj vesti na viber

Во моментов, потврдата за испис од државјанство во БиХ чини 800 конвертибилни марки (410 евра), а претходно таа бројка беше двојно поголема.

„Од заминувањето на своите 95.000 граѓани, Босна и Херцеговина заработи 76 милиони марки (околу 39 милиони евра), објави сараевскиот „Аваз“.

Би можело да ве интересира

ЕУФОР: Почнува распоредувањето германски војници во составот во БиХ

А1он

Двајца убиени на селска прослава во БиХ

Во Босна и Херцеговина забранета изградбата на мали хидроцентрали

Ана Ололовска

Рекордна инфлација од 14,4 отсто во Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Шести економски форум на БиХ, главен фокус на целите за одржлив развој

Ана Ололовска

Уставниот суд на БиХ ги поништи одлуките на Парламентот на РС за пренесување на надлежностите на ниво на ентитети

А1он