Повеќе од 4.000 луѓе минатата година побарале поништување на државјанството од БиХ

Од:

Трендот на масовно откажување од државјанство на Босна и Херцеговина, што почна по завршувањето на војната, продолжи и во 2019 година, кога на таков чекор се одлучија над 4.000 луѓе.

Според документ на Министерството за цивилни работи на БиХ во текот на минатата година 4.059 лица побарале испис од државјанство на БиХ.

Додека најмногу обработени барања се во 2017 година кога 4.494 луѓе побарале да се откажат од државјанството на БиХ.

Државјаните на БиХ кои се откажуваат од пасошот мора да платат 800 конвертибилни марки (околу 400 евра) како и такса од 200 конвертибилни марки (околу 100 евра).

Од 1995 година од државјанството на БиХ се откажале повеќе од 80.000 лица а на тој чекор се одлучија за трајно да го решат својот статус во државите во кои се иселија.

Би можело да ве интересира

Ескобар: Во БиХ нема да има војна

А1он

БиХ: По смената на обвинителката Тадиќ за нејзин наследник именуван обвинител од Република Српска

А1он

Државните обвинители во БиХ отвориле истраги против Милорад Додик, но засега не кажуваат за кои кривични дела

А1он

ЕУ бара да се стави крај на заканите врз територијалниот интегритет на БиХ

А1он

Фон дер Лајен: БиХ не може кон ЕУ без реформи на изборниот закон

А1он

Обвинителство на БиХ: Директорот на ОБА ја прислушкувал главната обвинителка

Ана Ололовска