Потврдена средбата на преговарачите на Косово и Србија во Брисел утре

Од:

Европската Комисија потврди дека утре ќе се одржи рунда преговори помеѓу Косово и Србија во Брисел.

Како што јави дописничката на МИА од Брисел, портпаролите на Европската kомисија денеска беа во можност да потврдат дека средбата ќе се одржи откако две недели ситуацијата на северот на Косово ескалира.

-Деескалацијата е главен приоритет, а вториот е враќање на ситуација каде се разговара за сите отворени прашања во рамките на дијалогот за нормализација на односите, сите проблеми треба да се дискутираат во рамките на дијалогот што го олеснува ЕУ, позиција на целата ЕУ е дека двете страни треба да ги решат прашањата во рамките на дијалогот за да се постигне правно обврзувачки договор за нормализација на односите и да се избегнат вакви ситуации во иднина, изјави Петер Стано, портпарол за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

Село во Србија под полициска опсада, се трага по убиецот на семејството Ѓокиќ

Османи: Во Србија е убиен Борис Тадиќ

А1он

Косово им понуди на САД да формираат постојана воена база на негова територија

Кристофер Хил нов амбасадор на САД во Србија

Почина актерот Марко Живиќ, ја изгуби битката со ковид

А1он

У21: Србија продолжува со нов селектор во евроквалификациите

А1он