Последни обиди на Јанша да формира нова словенечка Влада

Од:

Претставници на СДС (Словенечка демократска партија) на Јанез Јанша и СМЦ (Партија на Модерен Центар) попладнево ќе ги продолжат разговорите за обидите да се формира нова словенечка Влада.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, овие разговори се едни од последните имајќи во предвид дека веќе на 24 февруари почнуваат состаноците со претседателот на државата Борут Пахор, кој на крај ќе одлучи дали ќе се оди на предвремени парламентарни избори или, сепак, ќе има ново парламентарно мнозинство, по што ќе може да се најде мандатар за состав на нова Влада.

Преговорите за мнозинска коалиција се водат меѓу партиите СДС, СМЦ, НСИ (Нова Словенија) и ДеСУС (Демократска Партија на пензионерите во Словенија). Сите потенцијални коалициски партии си имаат свои барања и услови за учество во влада предводена од Јанша. Дали тоа ќе се оствари ќе биде познато веќе следната недела.

Премиерот во оставка Марјан Шарец ги потсети лидерите па парламентарните политички партии, на нивните изјави дека никогаш нема да направат Влада предводена од Јанша.

Би можело да ве интересира

Се стабилизира бројот на новозаразени со коронавирусот во Словенија

Ана Ололовска

Синдикатите во Словенија разочарани од владата за финансиската помош

А1он

Словенечка донација за МВР вредна 110 илјади евра во заштитна опрема

А1он

Словенечката Влада не се откажува од зголемувањето на овластувањата на армијата

Ана Ололовска

Борут Пахор со мегафон ги посетува домовите за нега на стари лица во Словенија погодени од коронавирусот

Ана Ололовска

Во Словенија се намали бројот на новозаразени и хоспитализирани лица поради коронавирусот

Ана Ололовска