Посетата на српскиот патријарх Порфириј на Црна гора одложена

Од:

Посетата на српскиот патријарх Порфириј на Херцег Нови, планирана за 14 и 15 август, е одложена поради тридневна жалост во Црна Гора поради трагедијата во Цетиње и сочувство за ужалените, соопшти денеска црногорската и приморската митрополија.

dobivaj vesti na viber

Како што е наведено, посетата се одложува за 29 и 30 август, а за деталите јавноста ќе биде навремено информирана. Порфириј требаше да престојува во Херцег Нови на 14 и 15 август по повод 650-годишнината од основањето на градот и градската слава – пренесувањето на моштите на Свети Архангел Стефан. Тоа требаше да биде прва посета на српскиот патријарх на Херцег Нови по 43 години. Во Црна Гора денеска почна тридневна жалост поради трагедијата во Цетиње, каде во престрелка загинаа 11 лица, меѓу кои и напаѓачот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Трет голем протест на опозицијата во Подгорица

ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

А1он

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847,83 милиони евра

Ана Ололовска

Откриена лабораторија за дрога, запленет кокаин вреден 40 милиони евра, уапсени десет албански државјани

А1он

Црногорска министерка поднесе оставка

А1он

Неколку црногорски градови загрозени поради поплави: Одрони се закануваат да ги доведат до опасност населените места

А1он