Поранешниот претседател на „Самоопределување“ тврди дека Курти веќе одлучил да се формира ЗСО во Косово

Од:

Поранешниот претседател на движењето „Самоопределување“, Висар Имери синоќа изјави дека косовскиот премиер Албин Курти веќе донел одлука за формирање на Заедницата на општини со српско мнозинство и дека за тоа говорат шесте услови што Курти ги поставил за формирање на ЗСО.

Имери оцени дека тоа е единствениот пат што го води „Косово напред, а на Курти тоа му е јасно“.

-Курти сфати дека нема друг излез освен да ја направиме Заедницата на српски општини. Надеж за сите нас е дека тоа ќе го отвори патот за завршување на дијалогот меѓу Косово и Србија. Се надеваме и дека ова завршување на дијалогот ќе биде од корист за Република Косово, изјави Имери за ТВ Дукаџини.

Би можело да ве интересира

Пет членки на ЕУ не го признаваат Косово, Блинкен: Договорот меѓу Србија и Косово ќе ги охрабри

Ана Ололовска

Курти ги повикува Србите да се вратат во институциите и да учествуваат на изборите

Горан Наумовски

Курти од косовски Че Гевера до премиер – кожњак, долга коса, локни

А1он

Пукање во хотел во Приштина: Една жртва, двајца повредени

Катерина Павлова-Николовска

Вучиќ: Нема да потпишам ништо утре во Охрид

Горан Наумовски

Белград и Приштина да се охрабрат за успех на дијалогот во интерес на нивните народи, порача Борел

Ана Ололовска