Поранешниот албански претседател: Демократскиот систем пропадна во 2008 година, кога земјата се претвори во премиерска република

Од:

Поранешниот албански претседател Бамир Топи изјави дека “дијагнозата за колапсот на демократскиот систем во државата е април 2008 година”, кога парламентарната се претворила во премиерска република.

dobivaj vesti na viber

Според него Рама е поединец кој ја анектирал секоја институција, почнувајќи од парламентот и кој не прифаќа ниту една сопствена грешка.

– Дијагнозата за колапс на демократскиот систем во државата е април 2008 година, кога парламентарната се претвори во премиерска република. Не може да се зборува за премиер кој нема тим, туку тој е поединец и кој стави крај на парламентот и сите институции и не прифаќа ништо, оцени Топи за Ора њуз.

Осврнувајќи се на поделбите во, некогашната партија на која и припаѓаше, опозициската Демократска партија, Топи кажа тоа го кажал и порано и целосно е потврдено дека Љуљзим Баша ” дошол и си заминал без трофеј”.

Тој кажа дека има многу аргументи за актуелната состојба во ПД и додаде дека земјата веќе нема опозиција, бидејќи е во тешка ситуација.

– Сум кажал и целосно е потврдено дека Баша дојде и си замина без трофеј. Денеска е 2022 година. Потрошив многу време и посветеност во ПД. Мислам дека не е моментот кога некоја партија има потреба и тешкотии, јас да ги кажувам моите ставови, нагласи тој.

Топи, кој е универзитетски професор, шеф на државата беше во периодот од 2007 до 2012 година, по што ја формира партијата Нов демократски дух, чија активност е целосно замрена.

Би можело да ве интересира

Рама на средба со Штајнмаер изрази голема благодарност за германската поддршка

Ана Ололовска

Во Албанија годинава 80 новозаразени со ХИВ, меѓу нив и две деца

Ана Ололовска

Сунак и Рама разговараа за сузбивање на илегалната миграција

Ана Ололовска

Рама: Безбедносните мерки на денот на Самитот не се преговараат со никого, за нив одлучува Совет на Европа

Ана Ололовска

Италијански обвинител: Албанската мафија е меѓу трите најопасни во Европа

А1он

Албанија на британскиот список „безбедни земји“, барателите на азил побрзо ќе бидат депортирани

А1он