Поранешни хрватски заробеници бараат отштета од Србија

Од:

Хрвати, кои за време на последната војна биле заробени од страна на српските сили, бараат отштета, или како што велат тие, сатисфакција за деновите минати во заробеништво. Според веќе поднесените тужби, отштетните барања поединечно се движат од 1.000 до 80.000 евра, пишува загрепски „Вечерњи лист“.

Врз основа на овие тужби, поранешните хрватски затвореници бараат надомест од Србија за сé што преживеале, односно за секој ден во заробеништво и за каква било повреда која ја претрпеле во тој период.

Еден од тужителите е и Драгутин Гузовски, кој вели дека преку својот адвокат во Нови Сад, во јули минатата година ја покренал првата тужба против државата Србија, со која бара исплата за преживеаното во „логорите во Србија“. После неговата тужба, на ист чекор се одлучиле уште десетици поранешни логораши, истакнува „Вечерњи лист“. Гузовски оценува дека со самото прифаќање на тужбите, Србија „признала постоење на логори на своја територија“.

Би можело да ве интересира

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Ана Ололовска

Хрватска ги присвои Никола Тесла, Марко Поло, Иво Андриќ како хрватски великани

Ана Ололовска

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Ана Ололовска

Хрватска: Миро Ковач кандидат за претседател на ХДЗ

Ана Ололовска

Авион принудно слета во Дубровник откако патник починал од инфаркт

Ана Ололовска

Србија анализа: 945 лажни вести на прва страница во неколку најтиражни весници за една година

Ана Ололовска