Поранешен началник на полицијата во Белград објаснува зошто кланот на Беливук ги обезглавувал жртвите

Од:

Коментирајќи ги бруталните методи на убивање што ги користел кланот на Веља Неволја, поранешниот началник на полицијата во Белград, Марко Ницовиќ рече дека тоа е начин да се испрати порака до противниците, објавуваат српските медиуми.

Ницовиќ рече дека во обезглавувањето биле скриени два вида пораки, едната за противниците, а другата за членовите на неговиот тим.

– Тука имате два вида на пораки. Првата порака е да им покаже на своите противници колку може да биде суров. Втората порака до неговиот тим е како може да им се одмазди ако го предадат, вели Ницовиќ.

Тој додаде дека овие методи ги користат мексиканските картели и руската мафија, но дека новина на групата на Беливук е што тие биле отворено арогантни и груби.

– Ова се методите што ги користат мексиканските картели и руската мафија. Тоа е тој систем на заплашување, вели тој.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мелница за месо, алати со кои ги мачеле жртвите и средства за чистење: што се пронашла полицијата во тајната соба во куќата на Беливук

Ана Ололовска

Детали за монструозните ликвидации во „бункерот на смртта“ – сведок открива што се случувало во викендичката на Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Стотици полицајци повторно во викендичката на Беливук, се бараат човечки тела во бунарот

Жарко Настоски

Во телефоните на Беливук и Миљковиќ пронајдени инструкции како се сече човечко месо

Ана Ололовска

Славиша Кокеза поднесе оставка на чело на Фудбалската федерација на Србија, под притисок на случајот Беливук

Жарко Настоски

Шефовите на Беливук се во врвот на власта и режимот сега ги крие трагите, обвини Бошко Обрадовиќ

Жарко Настоски