Поради снег во јужниот дел на Бугарија прогласена вонредна состојба

Од:

Поради обилни снежни врнежи во општината Рудозем на Родопските Планини, во јужниот дел на Бугарија, денеска е прогласена вонредна состојба.

Сообраќајот е во прекин, а селата се целосно блокирани и нема пристап до нив. На некои места висината на снегот достигна и до еден метар.

Тешкиот и влажен снег предизвика лизгање на земјиштето на патиштата, а во прекин е и снабдувањето со електрична енергија.

Речиси цел ден волонтери ги отстрануваат паднатите дрвја од улиците.

Би можело да ве интересира

Македонците ќе мора да бидат во двонеделен карантин доколку влезат во Бугарија

Искра Манојлоска

Захариева: Антибугарската реторика во Македонија е заради изборите

Ана Ололовска

Во Бугарија укинат карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Македонија

А1он

Вучиќ – Борисов: Изградбата на гасоводот Балкански поток е од суштинско значење за двете земји

Ана Ололовска

Србија од 1 јуни ја отвора границата со Бугарија

Ана Ололовска

Во Бугарија 14-дневен карантин само за граѓаните од осум земји

Ана Ололовска