Поради Русија, Додик се заканува со распад на владата во Босна и Херцеговина

Од:

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, најави дека владејачката коалиција во Босна и Херцеговина може да се распадне поради несогласувањата во таа земја за односот кон војната во Украина. Тој пред новинарите во Бања Лука изјави дека е незадоволен од приклучувањето на БиХ кон резолуцијата на Генералното собрание на Обединетите нации за осуда на руската агресија врз Украина и тврди дека гласањето на амбасадорот на ОН Свен Алкалај за поддршка на тој документ е незаконски.

Амбасадорот Алкалај ја доби инструкцијата да гласа за резолуцијата во ОН предложена од Украина, во пресрет на годишнината од руската агресија, од Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина, а Додик бесно изјави дека е против актуелните закони бидејќи не беше добиена согласност од Претседателството на Босна и Херцеговина.

Тој потврди дека темата била на дневен ред на државниот самит, но актуелниот претседавач со Претседателството на БиХ, Жељка Цвијановиќ, се спротивстави на тоа дека земјата што ја предводи се приклучува кон осудата на руската агресија врз Украина.

„Ние не ги прекинавме односите со Русија и нема да ги прекинеме, а не нè интересира што мисли американскиот амбасадор“, рече Додик, за кого пристапувањето кон резолуцијата на ОН е само „продолжение на старата практика“ која, доколку продолжува по овој пат, според неговите зборови ќе доведе до колапс на владата воспоставена по изборите во октомври 2022 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Спасена Хрватка која со часови, повредена висеше на карпа на Вележ

Катерина Павлова-Николовска

Во Федерацијата Босна и Херцеговина од денеска нема пушење на затворени јавни места

Пијан возач со „мерцедес“ удри во пешаци, загина млада докторка

Горан Наумовски

Во Република Српска уапсени девет лица поради детска порнографија

Ана Ололовска

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

Ана Ололовска

Драма во Тузла: Специјалци на терен, полицијата не може да се доближи до телото на човекот кој активираше бомба

Горан Наумовски