Поради епидемијата Заводот за здравствена заштита на Словенија се соочува со финансиски проблеми

Од:

Заводот за здравствена заштита на Словенија (ЗЗЗС) објави дека поради последните случувања со пандемијата на коронавирусот, очекуваат годинава во здравствената каса да влезат 225 милиони евра помалку од планираните.

Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, од ЗЗЗС пресметале дека поради големиот број болувања тие ќе требаа да исплатат дополнителни 30 милиони евра како платено отсуство на работниците. Најголем дел од нив или беа на платен карантин поради коронавирусот или беа инфицирани.

Токму затоа од ЗЗЗС апелираат до Владата да подготви, а Собранието да изгласа интервентен Закон со кој преку буџетот на државата ќе се покрие големиот минус во здравствената каса.

За споредба минатата 2019 година ЗЗЗС реализираше приходи од над три милијарди евра.

Би можело да ве интересира

Во Бугарија укинат карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Македонија

А1он

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1он

Покрај пандемијата со Ковид-19, во светот и еболата зема замав

А1он

Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

А1он

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска