Поради дојавите за бомби во 70 белградски училишта наставата е онлајн

Од:

Во 49 основни и 21 средно училиште во Белград денеска ќе се организира онлајн настава поради дојави за поставени бомби, изјави помошник министерот за образование на Србија, Милан Пашиќ.

dobivaj vesti na viber

Во изјава за РТС тој нагласи дека 96 отсто од основните и средните училишта во Србија работат по директен модел и дека нема извештаи за бомби надвор од Белград.

„Во Белград тие бројки се менуваат од час во час. Последните информации од синоќа во 22 часот покажуваат дека наставата денеска ќе се организира од далечина во 49 основни и 21 средно училиште во главниот град“, рече Пашиќ.

Тој додаде дека во сите училишта каде се вршени контрадиверзантски контроли било утврдено дека не биле поставени експлозивни направи.

Би можело да ве интересира

Повторно лажни дојави за бомби во скопските училишта

Ана Ололовска

Нови дојави за бомби во скопски училишта, МВР пак на терен

Орце Костов

ЕК за денеска потврди нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина

А1он

„Ќе ти го отворам черепот“: Брутално врсничко насилство во Белград, претепана соученичка затоа што е одлична студентка

А1он

Белград е најзагадениот главен град, Скопје на 17-то место

А1он

Дојавите за бомби во седумте скопски гимназии се лажни

Катерина Павлова-Николовска