Поплави во Грција, евакуација на населението во западниот дел на земјата

Од:

Грчките власти евакуираа десетици граѓани од поплавените куќи во западниот дел на земјата, неколку дена откако седум лица загинаа во силната бура на Халкидики.

Поплавите по дождот што паѓаше во текот на ноќта и утрово ги оштети патиштата недалеку од градовите Нафпактос и Патра, при што главниот пат беше блокиран неколку часа.

Засега нема извештаи за повреддени или исчезнувнати лица, објави Ројтерс.

Многу објекти во Нафпактос се поплавени, има оштетени куќи, продавници, автомобили”, изјави службеник на противпожарната служба за британската агенција.

Седум лица, меѓу кои и шест туристи, беа убиени, а повеќе од 100 беа повредени ноќта помеѓу средата и четвртокот, кога силна бура го зафати северниот дел на Грција.

Би можело да ве интересира

Дендиас: Хафтар се согласи со сите забелешки на Грција

Ана Ололовска

До смрт прободен мигрант во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос

Ана Ололовска

Мицотакис: Грција ќе стави вето во ЕУ ако во решението за Либија не е вклучено поништување на меморандумот со Турција

Ана Ололовска

Хафтар на средби со Дендиас и Мицотакис во Атина

Ана Ололовска

СИРИЗА ќе гласа за Сакеларопулу за претседател на Грција

Ана Ололовска

Во Грција регистрирани осум смртни случаи од грип

Ана Ололовска