Политичка криза во Албанија – делегација на Европарламентот во посета на Тирана

Од:

Поради длабоката политичка криза во која се наоѓа Албанија, денеска во Тирана ќе допатува седумчлена делегација на Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент.

dobivaj vesti na viber

Пред заминувањето за Тирана, шефот на делегацијата, европратеникот Туне Келам, побара од Владата и опозицијата да ја решат оваа ситуација преку конструктивен дијалог.

– Силно ја осудуваме политичката реторика која поттикнува насилство и бараме опозицијата повторно да се вклучи во парламентарниот живот. Владата и опозицијата мора да ја надминат оваа ситуација преку конструктивен дијалог, изјави Келам.

Делегацијата се очекува да се сретне со акбанскиот претседател Илир Мета, премиерот Еди Рама и лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша.

Членовите на делегацијата најавија прес-конференција за резултатите од посетата за утре, за кога опозицијата закажа нов антивладин протест.

Доаѓањето на делегацјата на ЕП, го коментраше амбасадорот на Мисијата на Европската унија во Албанија, Луиџи Сореца, според кого, посетата е потврда дека Парламентот е место за дискусија.

– Оваа посета не е случајност, туку потврда дека место за дискусија меѓу опозицијата и владата е Парламентот. Во четврток наутро ќе имаат прес-конференција и се надеваме дека ќе имаме позитивни сигнали, нагласи Сореца.

Тој додаде дека европратениците одиграле значајна улога и во минатото, најавувајќи дека тие ќе ги слушнат двете страни и ќе донесат оценка за одлуката во јуни.

Според албанските медиуми, по Тирана, седуметмина европратеници ќе отпатуваат за Скопје.

Би можело да ве интересира

ИНСТАТ: Популацијата во Албанија забрзано старее

Ана Ололовска

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

А1он

Србија e единствена земја-кандидат што не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

А1он

За адвокатски услуги, само за случајот „Бечети“, Албанија минатата година платила 380 илјади евра

А1он

Рама: Со проект вреден две милијарди долари Драч ќе биде близнак на Дубаи

А1он

Во Украина против Русија заминале да војуваат 150 а загинале 53 албански државјани

Ана Ололовска