Полицијата прави претрес во домот на словенечкиот министер за економија Здравко Почивалшек

Од:

Словенечките истражни органи со цел да соберат докази околу сомнежите за корупција при набавката на респиратори и медицинска опрема прават претреси на 11 локации, меѓу кои и во домот на министерот за економија Здравко Почивалшек, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Според Телевизија Словенија (РТВ), ова претставува своевидна кулминација на двомесечната истрага која почна по емитувањето на емисијата „Тарча“ на државната телевизија, каде беа објавени документи и снимени телефонски разговори за наводен системски криминал при осуммилионската набавка на медицинска опрема.

РТВ објави дека криминалистите правеле претрес и во седиштето на компанијата „Генепланет“, преку која се направи набавката на опремата.

Инаку, овој случај беше повод за антивладините протести кои секој петок се одржуваат во Љубљана и другите поголеми градови.

Почувалшек ја „преживеа“ и интерпелацијата во Собранието, што му ја поднесоа сите опозициски парламентарни партии.

Би можело да ве интересира

Пензионерите во Словенија од денеска ќе можат бесплатно да се возат во автобус и воз

Ана Ололовска

По оставките и приведувањата се бара оставка од целата владата на Јанез Јанша

Ана Ололовска

Ослободен словенечкиот министер за економија по целодневниот распит во полиција

Ана Ололовска

Словенечки медиуми: Приведен министерот за економија Здравко Почивалшек

Ана Ололовска

Оставки на словенечкиот министер за внатрешни работи и директорот на полицијата

Ана Ололовска

Словенија нема да ја тргне Хрватска од списокот на епидемиолошки безбедни држави

Ана Ололовска