Подземните складишта за гас во Турција се 100 отсто полни, соопшти турскиот министер за енергетика

Од:

Подземните складишта за гас во Турција се 100 отсто полни, објави турскиот министер за енергетика и природни ресурси Фатих Донмез на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Турција ги заврши подготовките за зимата, при што подземните складишта за гас се целосно исполнети со природен гас, истакна Донмез.

„Нашите подземни складишта за гас во Силиври и Тузголу се 100 отсто полни“, прецизираше тој вчера.

Турските власти најавија дека не очекуваат влошување на состојбата во енергетскиот сектор, бидејќи Турција нема проблеми со испораките на природен гас, кој го добива главно од Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

(ВИДЕО) Најмалку 50 повредени во земјотресот во Турција: Искршени автомобили, испукани ѕидови и прекини на струја

А1он

(ВИДЕО) Најмалку 35 повредени во силен земјотрес што ја стресе Турција

Горан Наумовски