Почнува судењето против Горан Хаџиќ

Од:

Пред Хашкиот трибунал, со воведните зборови на обвинителството, ќе започне судењето на поранешниот претседател на самопрогласената Република Српска краина, Горан Хаџиќ, обвинет за злосторства над Хрватите во источна Славонија во текот на 1991 и 1992 година.

Процесот против Хаџиќ е последен пред Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југослација во Хаг. Хаџиќ, на возраст од 54 години, е обвинет по 14 точки за прогон, истребување и убиство на несрпско население, затворање, мучење, грубо постапување и нехумани дела, депортација и присилно селење и за уништување на културни и верски објекти.

Вината за тие злосторства, Хаџиќ во август минатата година ги негираше пред судијата на Трибуналот. Покрај судијата Делвоа од Белгија, членови на расправниот совет во процесот на Хаџиќ ќе бидат и Бартон Хол од Бахамите и Антоан Минду од Конго.

Хаџиќ, по седумгодишно криење, на 19 јули 2011 година српските власти го уапсија на Фрушка Гора, а на 22 јули беше префрлен во притвор во Трибуналот во Шевенинген. Според обвинението, Хаџиќ од август 1991година до крајот на јуни 1992 година учествувал во злосторничко здружување, чија цел било трајно и насилно отстранување на Хрвати од големи делови на територијата на Хрватска.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожар во кинеска стоковна куќа во Обреновац – наредена е евакуација

Ана Ололовска

Во Србија почна со примена на Уредбата за замрзнати цени за основни намирници

Српската Влада донесе одлука за отворање почесен Конзулат на Северна Македонија во Србија

А1он

Михајловиќ – Бектеши: Унапредување на соработката меѓу Србија и Македонија во енергетиката, во план изградба на гасна интерконекција

А1он

Почина Милутин Мркоњиќ

Ана Ололовска

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Leave a Comment

twelve + twelve =