Почна сослушувањето на Харадинај во Хаг

Од:

Во Специјалниот суд за воени злосторства извршени од припадниците на ОВК, со седиште во Хаг, почна сослушувањето на косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај, кој доби покана од Трибуналот како осомничен.

Претходно, Судот го сослуша поранешниот портпарол на ОВК, Јакуп Красниќи.

Харадинај и Красниќи вчера заминаа за Хаг. Пред заминувањето, Харадинај изјави дека заминува чесно и со крената глава и дека повторно ќе ја докаже чистотата на борбата на ОВК.

Красниќи досега нема откриено дали е повикан во својство на обвинет или како сведок.

Би можело да ве интересира

Средба Цакај – Коњуфца: Границата меѓу Косово и Албанија треба да се укине

Ана Ололовска

Курти: Реципроцитетот кон Србија ќе го штити домашното производство

Ана Ололовска

Гренел: Лажна вест дека САД се за размена на територии меѓу Србија и Косово

Ана Ололовска

Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии помеѓу Србија и Косово

Ана Ололовска

Полициска службеничка во Гњилане ги уби родителите и два брата, па се самоуби

Предраг Петровиќ

Пукотници во Гњилане, сомнежи за повеќекратно убиство

Ана Ололовска