Почна сослушувањето на Харадинај во Хаг

Од:

Во Специјалниот суд за воени злосторства извршени од припадниците на ОВК, со седиште во Хаг, почна сослушувањето на косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај, кој доби покана од Трибуналот како осомничен.

Претходно, Судот го сослуша поранешниот портпарол на ОВК, Јакуп Красниќи.

Харадинај и Красниќи вчера заминаа за Хаг. Пред заминувањето, Харадинај изјави дека заминува чесно и со крената глава и дека повторно ќе ја докаже чистотата на борбата на ОВК.

Красниќи досега нема откриено дали е повикан во својство на обвинет или како сведок.

Би можело да ве интересира

Состанокот Белград-Приштина откажан поради „претпазливост во врска со Ковид-19“

А1он

Брисел: Засега нема разговори за српските општини, таа обврска ја презеде Приштина

А1он

Ветераните на ОВК му порачаа на ЕУЛЕКС дека ќе му одговорат „исто како на Југославија“

Ана Ололовска

ВИДЕО: ЕУЛЕКС упадна во канцелариите на ветераните на ОВК, најавени нови апсења

Ана Ололовска

Тачи: Ќе поднесам оставка ако се покрене обвинение од Меѓународниот суд за Косово

Ана Ололовска

„Езеро и мост Трамп“: Срби од Косово му се заблагодарија на американскиот претседател за поддршката

Горјан Грнчаровски