Почна расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Протоколот за членство во НАТО

Од:

Со задоцнување од 40 минути, започна расправата на пленарна седница во грчкиот Парламент за нацрт-законот од Министерството за надворешни работи „Ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за пристап на Република Северна Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина.

Збор ќе земат известувачите за нацрт-договорот, министри од владата, пратеници, а ќе заврши со гласање на сите пратеници.

За да се изгласа Протоколот за наше членство во НАТО, потребен е минимум 151 глас, а очекувањата во Грција се дека пратениците кои ја поддржаа ратификацијата на самиот договор, денес ќе го поддржат и Протоколот.

Следните чекори по ратификацијата на Протоколот во грчкиот Парламент ги објасни алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, на брифингот со странските дописници во Атина, одговарајќи на прашањето кога новинарите во нивните текстови и официјално ќе треба да почнат да го користат новото име Северна Македонија.

„По гласањето на Протоколот, праќаме Вербална нота до Министерството за надворешни работи на Северна Македонија, а тие веднаш, можеби истиот ден, може следниот ги известуваат ОН и сите земји што ги имаат признато со претходното уставното име, дека новото уставно име е Северна Македонија. Во прашање се денови“, рече Катругалос.

Би можело да ве интересира

„Економист“: Северна Македонија помеѓу државите кои најмногу напредуваа во 2019 година

Татјана Ташкова

Заев со лидерите на земјите од НАТО на прием кај кралицата Елизабета

Татјана Ташкова

Кинескиот удел во македонската 5Г мрежа е проблематичен, Владата ќе реагира

Илир Мета и Талат Џафери одблизу следеа спасувачка акција во Драч

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

Заев – Курти: Добрите односи и новите иницијативи за соработка меѓу двете земји се од исклучително значење за Западен Балкан