Починало бебе сместено прифатниот центар за бегалци и мигранти на грчкиот остров Лезбос

Од:

Од невладината организација „Лекари без граници“ на нивниот официјален „Твитер“ профил доцна синоќа објавија дека пред неколку дена, деветмесечно бебе починало од дехидрација во прифатниот центар за бегалци и мигранти Мориа на грчкиот остров Лезбос, јави дописничката на МИА од Атина.

Лекари без граници, за смртта добиле потврда од локалната болница од островот, а потврда денес има и од Центарот за прием и идентификација во Мориа за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Според нивните информации, во неделата вечерта на 10 ноември, бебето било пренесено кај дежурниот лекар во прифатниот центар кој дијагностицирал симптоми на дехидрација, веројатно од патолошки причини, а на пат кон болницата починало, каде што само била констатирана смрт.

Бебето било од Конго, а заедно со неговите родители било смеестено во прифатниот центар на Лезбос.

Би можело да ве интересира

Филипов: Деловните заедници се оние кои треба да ги решат трговските марки согласно Договорот од Преспа

Вучиќ: С.Македонија е подготвена да влезе во иницијативата „Појас и пат“ за изградба на брзата пруга Атина-Скопје-Белград

Ана Ололовска

Состанок на Националниот совет за надворешна политика во грчкото МНР

Ана Ололовска

Павлопулос: Грција е подготвена да ги поддржи земјите од регионот на нивниот европски пат

Ана Ололовска

Се намалува населението во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Србија од денеска во дводневна официјална посета на Грција

Ана Ололовска