Почина Вангелис, најпознатиот грчки композитор

Од:

Грчкиот композитор Евангелос Одисеас Папатанасиј, попознат како Вангелис, почина на 79-годишна возраст, објави Атинската новинска агенција.

dobivaj vesti na viber

Тој е најпознат по оскаровскатаа награда за музика за филмот „Огнени кочии“, а компонираше многу препознатливи филмски мелодии за познати остварувања, како „Истребувач“ ( Blade Runner) и „Александар“.

Професионалната музичка кариера ја започна во 60-тите години на минатиот век, соработувајќи со неколку познати рок бендови како The Forminx, Aphrodite’s Child, со Демис Русос и Лукас Сидерас.

За време на кариерата напиша и компонираше околу 60 албуми, а музичките критичари го сметаат за еден од најголемите композитори на електронска музика на сите времиња.

Во 1992 година, Франција му додели на Вангелис Орден за придонес во областа на уметноста – Ordre des Arts et des Lettres.

Повикувајќи се на соопштение од канцеларијата на неговиот адвокат, грчката агенција ја информира јавноста дека Вангелис починал во вторникот доцна навечер, без да ја наведе причината за смртта, пренесе Ројтерс.

Би можело да ве интересира

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Мицотакис: Не ни е потребен друг извор на нестабилност во НАТО, се надминаа опортунистичките и утилитарните однесувања

Ана Ололовска

Анкета: Поскапувањето на цените – најголема загриженост за Грците

Ана Ололовска

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Ослободен полицаецот кој пред 14 години уби тинејџер во Атина

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он