Почина уште еден член од семејството Лала, бројот на жртвите од земјотресот се искачи на 52

Од:

Бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес во Албанија се искачи на 52 лица, јави дописничката на МИА.

Станува збор за Фиќерете Лала (64), член на семејството Лала, со што бројката на загинати од ова семејство се искачи на девет.

Според Ора њуз Фиќерете преживеала инфаркт по трагедијата на семејството по што била хоспитализирана во Воената болница во Тирана.

Семејството Лала живееше во Туман, кај Драч, едно од најпогодените места од земјотресот, во повеќекатна куќа која целосно се урна.

Од под урнатините беа извадени безживотните тела на осум нејзини членови. Сахадета (79), нејзиниот парализиран син Илир (51), снаата од другиот син Мариета и нејзините четири деца на возраст од две до 10 години, и внуката Гриселда (22). Фикрете е снаа на Сахадете од повозрасниот син.

Единствен преживеан од ова семејство е 17 годишниот Рам Лала, кого спасувачките екипи од под урнатините го извлекоа по 14 часа од разурнувачкиот потрес.

Тој и уште две семејства од Туман, кои изгубија свои блиски добија нови живеалишта од социјалните станови во населбата „Шкозен“ во Тирана, каде бесплатно ќе добиваат храна, а ќе имаат на располагање и лекар.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рама на двете деца што скокнаа од балкон за време на земјотресот ги изненади со Роналдо и Буфон

Татјана Ташкова

Албанија го презеде претседавањето со ОБСЕ, за Рама ова е исторски момент

Мета: Целото внимание кон настраданите од земјотресот, собирот за демократија кога граѓаните ќе се вратат во нормала

Ана Ололовска

Од Италија протеран албански државјанин поради опасност за националната безбедност

Ана Ололовска

Сореца: Го поздравуваме изборот на Олсиан Чела за државен обвинител и членовите на КЕД

Ана Ололовска

Албанија: Уништени се околу 5.497 куќи, 3.135 лица евакуирани

Ана Ололовска