Почина уште еден член од семејството Лала, бројот на жртвите од земјотресот се искачи на 52

Од:

Бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес во Албанија се искачи на 52 лица, јави дописничката на МИА.

Станува збор за Фиќерете Лала (64), член на семејството Лала, со што бројката на загинати од ова семејство се искачи на девет.

Според Ора њуз Фиќерете преживеала инфаркт по трагедијата на семејството по што била хоспитализирана во Воената болница во Тирана.

Семејството Лала живееше во Туман, кај Драч, едно од најпогодените места од земјотресот, во повеќекатна куќа која целосно се урна.

Од под урнатините беа извадени безживотните тела на осум нејзини членови. Сахадета (79), нејзиниот парализиран син Илир (51), снаата од другиот син Мариета и нејзините четири деца на возраст од две до 10 години, и внуката Гриселда (22). Фикрете е снаа на Сахадете од повозрасниот син.

Единствен преживеан од ова семејство е 17 годишниот Рам Лала, кого спасувачките екипи од под урнатините го извлекоа по 14 часа од разурнувачкиот потрес.

Тој и уште две семејства од Туман, кои изгубија свои блиски добија нови живеалишта од социјалните станови во населбата „Шкозен“ во Тирана, каде бесплатно ќе добиваат храна, а ќе имаат на располагање и лекар.

Би можело да ве интересира

Продолжен полицискиот час во Албанија, можен и викенд-карантин

Жарко Настоски

Албанија: Во ноември брзо влошување на состојбата со Ковид-19, дневно во просек по 10 починати

Ана Ололовска

Во Албанија 832 новозаразени и 12 починати од Ковид-19

Жарко Настоски

Мета по изјавата на Меркел: Предупредив дека нема почеток на преговори

Жарко Настоски

Албанија ја отвори четвртата ковид болница

Ана Ололовска

Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Френдо, ја доби битката со Ковид-19

Жарко Настоски