Почина српскиот актер Миша Јанкетиќ

Познатиот српски театарски и филмски актер Михаило „Миша“ Јанкетиќ почина денеска во Белград на 81-годишна возраст.

Во својата богата актерска кариера Јанкетиќ одиграл над сто театарски улоги, најголем број во Југословенскиот драмски театар во Белград, а настапил и во повеќе филмови, телевизиски серии и радио драми.

Тој бил и професор по глума на Академијата на уметности во Нови Сад.

Добитник е на повеќе значајни актерски признанија, меѓу кои и четири театарски награди „Јован Стерија Поповиќ“ и наградата за животно дело „Павле Вуисиќ“.

Миша Јанкетиќ е роден на 24 мај 1938 година во Нови Сад. Беше во брак со Свјетлана Кнежевиќ со која има четири деца.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Политички трик на Харадинај, ќе се врати за 48 часа

Во тајност испитани 20 сведоци против Харадинај

Татјана Ташкова

Додик: Оставката на Харадинај личи на фарса

Итен состанок на Вучиќ со соработниците по оставката на Харадинај

Харадинај: Oчекуваме дијалогот да донесе меѓусебно признавање на Косово и Србија

Болтон: САД решени да го поддржат продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Србија

Ана Ололовска