Почина српска тинејџерка која четири месеци се борела со коронавирусот

Од:

Почина шестнаесетгодишна девојка од Ужице која четири месеци се бореше со Ковид-19 и беше на респиратор во Институтот за мајки и деца „Др. Вукан Чупиќ.

dobivaj vesti na viber

„По четири месеци макотрпна борба на лекарите, девојчето за жал почина. Дадовме се од себе и повеќе од тоа и на сите ни е многу жал“, велат од оваа институција.

Епидемиолошката состојба во Србија овие денови е значително влошена.

Претходните денови беше евидентиран рекорден број новозаболени, поради што денеска Кризниот штаб одржа состанок за можно воведување на нови мерки.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Разговорите за новата српска Влада се уште не се почнати, подготвени сме за соработка со СНС

Ана Ололовска

Еден загинат и седуммина повредени во вооружена пресметка меѓу мигранти во Суботица

Ана Ололовска

СЗО очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во текот на летото

А1он

Српската Влада ги ограничи цените за брашното, зејтинот, млекото, шеќерот и ги намали акцизите за горивата

А1он

Вучиќ: Се планира општ напад на северот на Косово, одговорот ќе биде брз и решителен

А1он

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он