Почина поранешниот црногорски претседател Момир Булатовиќ

Од:

Поранешниот претседател на Црна Гора Момир Булатовиќ почина денеска на 63 години, објави весникот „Вјести“.

Булатовиќ беше претседател на Црна Гора од 1990 до 1998 година и претседател на Сојузната влада на СР Југославија од 1998 до 2000 година.

Тој во 1989 година беше избран за претседател на Претседателството на Црна Гора, а за претседател во 1990 година, на првите повеќепартиски избори.

По осум години, тој изгуби на претседателските избори од својот дотогашен соработник и премиер на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.

Би можело да ве интересира

Пицула: Проблемот со Законот за религија во Црна Гора треба да се реши со дијалог

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмасовна литија досега во Црна Гора

Предраг Петровиќ

Вучиќ во Ерусалим: Тежок разговор со Ѓукановиќ, позициите се многу оддалечени

Ана Ололовска

Објавени првите фотографии од убијците, црногорските нарко-босовите го смениле изгледот

А1он

Црна Гора: Нов повик за доброволно служење воен рок

Ана Ололовска

Црногорската полиција минатата година запленила околу два тони дрога

Ана Ололовска