Почина легендарниот голман Драган Пантелиќ

Од:

Легендарниот југословенски голман Драган Пантелиќ почина денес на 69-годишна возраст како последица од коронавирус.

Пантелиќ беше хоспитализиран во болница во Ниш каде пред два дена му се влошила состојбата по што бил вклучен ба респиратор, но не успеа да се избори со болеста.

Во кариерата бранеше за Раднички Ниш, Бордо и Тимок. Од 1979 до 1980 година беше дел од олимписката репрезентација на Југославија, а потоа пет години бранеше за сениорската репрезентација на СФРЈ.

Пантелиќ учествуваше на Светското првенство 1982 година во Шпанија.

Би можело да ве интересира

Кина: Омикрон може да ја отежни организацијата на Зимските олимписки игри

А1он

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

А1он

Велика Британија за два месеци ќе понуди засилувачка доза на вакцина за сите постари од 18 години

А1он

Поради мутација, делта сојот во Јапонија се уништува сам

А1он

Српската Влада донесе одлука за отворање почесен Конзулат на Северна Македонија во Србија

А1он

(ВИДЕО) Српски виролог: Очекувам бустер дозата на Синофарм да даде огромно количество антитела и да штити од омикрон

Ана Ололовска