Почина актерот Марко Живиќ, ја изгуби битката со ковид

Од:

Актерот Марко Живиќ почина денеска во 49 година од животот, во Белград, по тешка борба со коронавирусот.

Тој последните денови ги помина во болница, на респиратор, а ова беше втор пат да биде хоспитализиран поради коронавирусот.

Првиот пат кога бил примен, состојбата му се стабилизирана, потоа бил пуштен на домашно лекување, но симптомите сепак нагло се влошиле, по што тој повторно бил хоспитализиран.

Дипломирал по глума во 1995 година на Академијата за уметности во Нови Сад, во класата на професорот Раде Марковиќ. Работел во театар и на филм. Тој беше во постојана екипа во театарот „Теразије“ и постојан член на Драмскиот театар во Белград, каде играше во претставите „Кога тиквите цветаа“, „Не се клади на Енглези“, „Поиграј повторно Сем“, Лет над кукавичкото гнездо“, „ Делириум Тременс“ и други. Добитник е на многу награди. Тој ја водеше емисијата „Марко Живиќ шоу“ на ТВ Фокс.

Би можело да ве интересира

Почина Милутин Мркоњиќ

Ана Ололовска

Почина новинарот Тодор Пендаров

Мери Јордановска

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Во Србија од идната година ќе се плаќа данок за возила сразмерно со пазарната вредност

А1он

ВИДЕО: Експлозија силна како земјотрес во близина на Белград, има мртви и исчезнати

А1он

Вучиќ и Сијарто го означија почетокот на изградбата на пругата Нови Сад – Келебија

А1он