Почина актерката Мира Фурлан

Од:

Познатата филмска и театарска актерка Мира Фурлан почина на 65-годишна возраст, објавено е на нејзиниот профил на Твитер.

Таа починала во средата, 20 јануари, но информацијата беше објавена денеска.

Веста ја потврди и нејзиниот пријател, авторот на американската научно фантастична серија „Бабилон 5“, Мајкл Страчински, во која Фурлан ја играше амбасадорката Минбари Делен.

„Ноќ на голема тага, бидејќи нашата пријателка и другарка тргна по патот каде не можеме да ја достигнеме. Но, како и за сите нешта, со време ќе ја стигнеме и верувам дека таа ќе има многу приказни и многу нови улоги што ќе ги сподели со вселената”, објави Страчински.

Би можело да ве интересира

Почина пејачката Марина Пухариќ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лери Флинт – чудак, основач на модерната порно индустрија и душман на лажниот морал

Жарко Настоски

Почина новинарот Ристе Недановски

Катерина Павлова-Николовска

Почина Борис Ноневски, поранешен директор на Кинотеката

Ана Ололовска

Засекогаш отпатува Селма, жената опеана во прочуената балада на „Бијело дугме“

Жарко Настоски

Почина актерката Риалда Кадриќ, Марија од филмовите „Луди години“

Жарко Настоски