Победа на Рама на изборите во Албанија, пoкажуваат излезните анкети

Од:

Владеачката Социјалистичка партија на актуелниот премиер Еди Рама ќе биде победник на денешните парламентари избори во Албанија покажува излезната анкета на телевизијата „Топ Чанел“. Социјалистите освојуваат 46,9 проценти од гласовите што би им донело нешто повеќе од половина од гласовите во Парламентот во кој има 140 пратенички места.

Опозициската Демократска партија на Љуљззим Баша осовјува 43,5 проценти од гласовите додека на трето место е Социјалистичкиот покрет за интеграција со освоини 6,9 порценти.

Избирачките места беа затворени во 19. часот. Комплетните резултати се очекуваат по неколку дена.

И последните предизборни анкети им даваа предност на социјалистите на Рама.

Парламентарните избори во Албанија се сметаат за клучни за амбициите на земјата за интеграција во Европската Унија.

Би можело да ве интересира

Во Албанија анти-ковид мерките остануваат и понатаму во сила

А1он

Земјотрес со интензитет од 3,6 степени во Албанија почувствуван и во нашата држава

А1он

Албанските социјалисти бараат измени во Уставот околу ветингот, но и поддршка од опозицијата

Ана Ололовска

Баша: Рама ја уби демократијата, не требаше да биде тука, туку пред правдата

А1он

Рама: Никој не може да и држи лекции на Албанија, а за „Отворен Балкан“ времето ќе покаже кој е во право

А1он

ЕК: Албанија со највисок процент на смртност во 2020 година

А1он