По протестната нота до Србија, министерката за надворешни работи на БиХ ја повика амбасадорката од Белград на итни консултации

Од:

По испратената протестна нота до Србија, министерката за надворешни работи на БиХ, Бисера Турковиќ ја повика денеска на итни консултации амбасадорката на БиХ во Белград.

Амбасадорката Алма Смајиќ е повикана на консултации во Сараево во врска со изречената првостепена пресуда на Вишиот суд во Белград за државјанинот на БиХ, Хусеин Мујановиќ, кој е осуден на 10 години затвор за воени злосторства врз Срби. Претходно, министерката Турковиќ испрати протестна нота до Србија и писмо до највисоките претставници на Европската Унија по истиот повод.

Во меѓувреме, претседавачот со Претседателството на БиХ, Шефик Џеферовиќ го повика српскиот амбасадор во Сараево на итен состанок. Мујановиќ е осуден за воени злосторства врз Срби кои се наоѓале во воен затвор во близина на Сараево.

Би можело да ве интересира

Во Србија за 24 часа евидентирани 295 новозаразени од коронавирус

А1он

Брнабиќ: Се намалува притисокот врз здравствениот систем, сè уште не е време за опуштање

А1он

Дачиќ: За мене е понижување странски амбасади да ургираат да бидам во идната влада

А1он

Србија бележи седум починати и 287 новозаразени со коронавирус во последното деноноќие

А1он

14-годишен српски ватерполист во тешка состојба, префрлен на респиратор поради коронавирусот

А1он

Конституиран новиот српски Парламент, реакции на опозицијата

Ана Ололовска