По потпишувањето на договорот во Вашингтон и преговорите во ЕУ, Вучиќ утре на состанок со Додик

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре во Белград ќе се сретне со српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик.

Состанокот треба да започне во 11:30 часот во Вила Мир, соопшти прес-службата на претседателот на Србија.

Овој состанок на претставниците од двете држави доаѓа откако Србија минатата недела потпиша економски договор во Вашингтон, но и откако американскиот специјален претставник Метју Палмер ја посети БиХ, каде разговараше со Милорад Додик.

Вучиќ и Додик разговараа претходно во Белград во пресрет на договорот од Вашингтон, каде Додик се обиде да ја наметне темата за поврзување на горливото прашање на Косово со Република Српска, но како што изјави српскиот претседател, тоа не било тема на разговор во Овалната соба.

Би можело да ве интересира

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Вучиќ и Сијарто го означија почетокот на изградбата на пругата Нови Сад – Келебија

А1он

Вучиќ ја прими третата доза вакцина против коронавирус

Катерина Павлова-Николовска

Вучиќ со Џони Деп, кој ќе биде одликуван со орден за заслуги

Предраг Петровиќ

Државните обвинители во БиХ отвориле истраги против Милорад Додик, но засега не кажуваат за кои кривични дела

А1он

Вучиќ и Орбан го означија почетокот на работите на модернизација на пругата Суботица-Сегедин

А1он