По несреќата во Бугарија, полицијата го казни сопственикот и корисникот на автобусот

Од:

По сообраќајната несреќа што се случи на автопатот во Бугарија на 14.8.2022 година, во која учествуваше автобус од Србија, припадници на сообраќајната полиција извршија надзор над правното лице – сопственикот на тоа возило, како и врз претприемач кој е корисник на автобусот по договор за закуп. Кај правното лице – сопственик на возилото е констатирано дека сторил прекршоци од Законот за работното време на екипите на возилата во патниот превоз и тахографите, за што се прекршочни налози и е изречена казна од 3.510.000 динари, а изготвено е едно барање за поведување прекршочна постапка по Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, соопшти српското МВР.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува во соопштението, при надзор на корисникот на возилото по договор за закуп, кој инаку поседува важечка дозвола за превоз на патници, констатирани се прекршоци од Законот за работно време на екипите на возилата во патниот превоз.

За потсетување, осум деца и четворица возрасни беа повредени во неделата на 14 август кога автобусот со членовите на фолклорниот ансамбл ЈУ Лира од Батајница се преврте на автопатот Тракија.

Обвинителот рече дека техничкиот преглед е завршен, дека нема ништо што укажува дека автобусот е неисправен, а најверојатно причина за несреќата е човечка грешка.

Децата патуваа од Несебар и се дел од фолклорниот ансамбл ЈУ-ЛИРА. Сите патници се од Србија, повеќето од Батајница близу Белград.

Би можело да ве интересира

САД издвоија 40 милиони долари за вооружување на Бугарија

А1он

Девојче од Дом за незгрижени деца во Белград принудувано на проституција, се породила пред месец дена

А1он

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он

Вулин за забраната на руска нафта: Секаде каде што усташите можат да и нанесат штета на Србија, тоа ќе го направат

А1он