По цели 12 години во Мостар ќе се одржат избори

Од:

Домот на народите на Парламентарното собрание на Босна и Херцеговина усвои предлог-закон за измени на Изборниот закон на БиХ, што се однесува на градот Мостар. Измените се усвоени по итна постапка, предлогот доби 14 гласови „за“ и еден „против“. Со измените се овозможува одржување на избори во поделениот град во јужниот дел на БиХ, првпат по 12 години.

Барањето за измени на Изборниот закон беше поднесено од пратениците на Партијата за демократска акција (СДА) и Хрватска демократска заедница БиХ (ХДЗ), откако лидерите на двете партии Бакир Изетбеговиќ и Драган Човиќ потпишаа два политички договори за изборите во Мостар и за измени на Изборниот закон.

Критики за Законот имаа само претставниците на мостарските Срби, кои беа исклучени од договорот, но прашањето е решено по нивниот состанок со членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик.

Договорот е постигнат по пресудата од Судот за човекови права во Стразбур.

Би можело да ве интересира

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Објавени тајни документи: Како пропаднал планот на Клинтон да го реши прашањето на Босна

Ана Ололовска

ОН и СЗО загрижени поради здравствените извештаи во БиХ

Ана Ололовска

Комшиќ: Нема да дозволиме решението за Косово да се поврзе со БиХ

Ана Ололовска