По албанскиот премиер Рама и претседателот Мета реагираше за ситуацијата на границата на Косово

Од:

Во врска со ситуацијата во Јариње и Брњак по одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да воспостави реципроцитет за регистарските таблички со Србија, преку Фејсбук статус реагираше албанскиот претседател Илир Мета.

-Зачувувањето на државниот суверенитет и територијалниот интегритет на Република Косово е клучен фактор за консолидација на мирот, безбедноста, стабилноста и добрососедството во регионот и основа за градење стабилни односи со Србија, напиша Мета.

Во исто време тој апелира до страните да ги намалат тензиите и да го продолжат дијалогот.

-Во овој дух, двете страни мора да ги надминат тензиите, да го продолжат дијалогот и да се придржуваат кон обврските што произлегуваат од договорите постигнати меѓу двете земји, со посредство на ЕУ и САД, ја завршува својата реакција Мета.

Претходно, реагираше и албанскиот премиер Еди Рама наведувајќи дека „Косово мора на дијалог, Србија мора да соработува, ЕУ мора да посредува“.

„Косово со право го покрена прашањето. Сега кога проблемот ќе се реши и реципроцитетот на регистарските таблички ќе се гарантира, избегнувајќи го бумерангот од замрзнување на конфликтот во овој момент (како што се случи со царината од 100 отсто). Косово мора на дијалог, Србија мора да соработува, ЕУ мора да посредува“, напиша Рама во објава на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Мета бара итни, ефикасни мерки по извештајот дека Албанија е последна во Европа според Индексот за владеење на правото

За десет години Албанија ја напуштиле 60 илјади деца, Мета побара парламентарна анкетна комисија

А1он

Мета загрижен поради состојбата со Ковид-19 во Албанија и побара од Владата повеќе пари за здравството

А1он

Илир Мета во Будимпешта откри биста на Скендербег за која плати Албанија

Жарко Настоски

Мета реагира на отповикувањето во Парламентот: Ништо ново од трговецот со границите на Албанија и Косово

Жарко Настоски

Албанскиот Парламент го отповика претседателот Мета, сега на потег е Уставниот суд

Жарко Настоски