Пленумот на БСП започна со протести против лидерката Нинова

Од:

Националниот совет им наложи на раководството на БСП и на контактната група да продолжат со преговорите со партиите на Слави Трифонов „Има таков народ“, Маја Манолова „Исправи се! Доаѓаме“и „Демократска Бугарија“ на Христо Иванов. Одлуката е донесена со 120 гласа „за“ и само еден против, јави дописникот на МИА од Софија.

Лидерот на Бугарската социјалистичка партија Корнелија Нинова истакна дека пред преговарачите има пет приоритети – социјална политика, борба против нееднаквостите, повторна пресметка на пензиите, здравствена реформа и пристап до неа и борба против корупцијата придружена со реформа на судството.

БСП јасно стави до знаење дека ќе ја поддржи владата на „Има таков народ“ со гласови во Националното собрание откако ќе ги види нивните кандидати министри.

Средбата се одржа наспроти протестите пред зградата со кои се бара оставка од Нинова и промена на раководството на Бугарската социјалистичка партија. Причината за протестот се слабите резултати на парламентарните избори во Бугарија на 4 април и 11 јули.

Демонстрантите побараа свикување вонреден конгрес, на кој БСП ќе одлучи по кој пат да оди, дали на патот на поделба во партијата или да ги замени Корнелија Нинова и раководството на партијата. Нинова го прокоментира протестот пред седиштето на партијата, велејќи дека овие луѓе не претставуваат никого освен себе.

Би можело да ве интересира

Поранешните технички министри, Кирил Петков и Асен Василев, го претставија својот политички проект „Продоложуваме со промената“, со кој влегуваат во бугарската политика

Ана Ололовска

Бугарија: ГЕРБ сe врaти на првото место во довербата кај граѓаните

Ана Ололовска

Поранешниот бугарски претседател Плевнелиев го одбил Борисов да биде претседателски кандидат на ГЕРБ за изборите во ноември

Ана Ололовска

Средба Заев – Ајкхорст: Со Бугарија ќе продолжиме да бараме европско решение што ќе овозможи двојна победа

А1он

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Бугарскиот претседател Румен Радев ја претстави новата привремена влада