Пленковиќ за состанокот со Додик: Имавме нормална работна средба

Од:

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ изјави дека доаѓањето на српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, во Загреб е поради одржување на нормална работна средба од која медиумите не треба да прават драма.

Хрватскиот премиер рече дека Додик долго време сакал да оствари средба со него.

„Мојот став за БиХ е јасен, таа е наша пријателска, соседна земја, која ја поддржуваме на патот кон внатрешните реформи и НАТО“, изјави Пленковиќ.

Тој соопшти дека сега е потребно да се води дијалог со цел да се решат оперативните теми за двете земји.

„Ако станува збор за автопат што би ги срушил куќите на Хрватите кои живеат таму, тогаш моја работа е како хрватски премиер да го повикам господинот Додик и да прашам дали таа рута може да оди преку некој друг пат“, додаде хрватскиот премиер.

Би можело да ве интересира

Државните обвинители во БиХ отвориле истраги против Милорад Додик, но засега не кажуваат за кои кривични дела

А1он

ВИДЕО: Додик донесе хармоникаш и запеа во Претседателството на БиХ

Додик: Ако НАТО не нападне, имаме пријатели кои ни ветија помош

Пленковиќ: Хрватска е за проширување на ЕУ со ЈИЕ

Додик објави стенограм со американски дипломат: Ми се „е..“ за вашите санкции и закани

Предраг Петровиќ

Додик: Нема да одговорам на повикот на обвинителството, обидот за мое апсење ќе води кон распад на БиХ

Предраг Петровиќ