Пленковиќ: Не е време да се седи на две столчиња, Србија мора да избере страна

Од:

Сега не е време да се седи на две столчиња и Србија мора да избере страна, повика денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

dobivaj vesti na viber

Тој ја коментираше откажаната посета на Белград од страна на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Според Пленковиќ, посетата „нема врска со Хрватска“ и тоа е работа на Москва и Белград. Но, тој нагласи дека Србија „во вакви околности мора добро да внимава која страна ја бира“.

– Доколку земјата има амбиции да се движи кон Европската Унија, мора да се знае каде е. Сега не е време да се седи на две столчиња, изјави Пленковиќ на прес-конференција, каде ги претстави мерките за ублажување на цените на енергентите.

Лавров требаше да отпатува за Белград, но, посетата е откажана откако Бугарија, Црна Гора, Северна Македонија, го затворија воздушниот простор.

Наместо да ја посети Србија, Лавров ќе одржи прес-конференција онлајн.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Србија повторно се задолжува: Овој пат 340 милиони евра

А1он

Повредени од несреќата со српски автобус во Бугарија ќе бидат префрлени до границата со Србија, возачот на автобусот останува во притвор

Возачот на српскиот автобус кој се преврте во Бугарија останува во притвор

Катерина Павлова-Николовска

Меџидиев: Нема опасност по животот на децата повредени во несреќата со српскиот автобус на автопатот „Тракија“

А1он

Две од српските деца повредени во несреќата на автопат во Бугарија утре со хеликоптери ќе бидат пренесени во Србија

Ана Ололовска

Курти: Одлуката за регистрациите на возилата е во согласност со Уставот на Косово

Ана Ололовска