Пленковиќ: На провокации реагираме како сериозна држава

Од:

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изјави дека Хрватска при обидот за ненајавен влез на 11 припадници на српската војска во таа држава реагирала како сериозна држава.

– Ние вчера реагиравме токму онака како реагира сериозна држава, сериозна Влада, сериозна власт која држи до себе кога некој се обидува да изведе провокација наместо културно, согласно праксата, хрватските закони и меѓународното право, да ја најави посетата, а потоа и евентуално другите детали, истакна Пленковиќ.

На делегација на старешини, кадети и питомци од воено-образовните иниституции на Војската на Србија вчера им беше забранет влез во Хрватска. Делегацијата требало да присуствува на одбележувањето на денот на „Јасеновачките новомаченици“ во Хрватска.

На граничниот премин Батровци- Бајаково, на српско-хрватската граница делегацијата била сопрена, задржана и претресена, од страна на хрватските цариници, при што биле најдени службени униформи на српската Војска.

Од страна на хрватските цариници на делегацијата и било соопштено дека не можат да ги носат униформита и дека им е забранет патот во Хрватска, по што се вратени во Србија.

Во документот, во кој се наведени причините за одбивањето на влезот, се наведува дека делегацијата немала соодветна документација со која би се оправдала целта и условите на нивниот престој, како и дека на увид не се обезбеден докази за патувањето од други причини.

Би можело да ве интересира

Хрватска, Словенија и Црна Гора меѓу 40 најубави земји во светот

А1он

Хрватскиот новинар Духачек прогласен за виновен и ослободен од притвор

Ана Ололовска

Бројот на патници на хрватските аеродроми зголемен за 8,8 отсто во однос на минатата година

Ана Ололовска

Брнабиќ: Тоа веќе не е спор меѓу две држави, туку судир помеѓу фашизмот и антифашизмот

Фекалии од Јадранско море регистрирани на снимки од вселената

Ана Ололовска

Српската амбасадорка во Загреб одби да прими протестна нота од Хрватска

Ана Ололовска