Планинар загина при удар на гром во Грција

Од:

Планинарската трка на планината Фалакро во Драма заврши со трагедија, бидејќи еден од планинарите загина при удар на гром, додека другиот натпреварувач е во тешка состојба, јави грчкиот јавен сервис „ЕРТ“.

Третиот алпинист, кој цела ноќ останал со загинатиот и повредениот тркач, покажал знаци на хипотермија, а со нив била и жена која во шок била однесена дома.

Во акцијата за спасување учествувале 14 пожарникари со пет возила. Повредените мажи со хеликоптер биле пренесени во болницата во Кавала.

Трката започна во саботата вечерта, во подножјето на Фалакрос, а поразениот тим бил блиску до целта пред несреќата.

Би можело да ве интересира

Земјотрес од 5,1 степен во Грција

Спречен терористички напад врз Евреи во Атина

Горан Наумовски

Мицотакис: Грција оди на избори во мај

Орце Костов

Судот во Лерин ги одби тужбите за забрана на Центарот за македонски јазик во Грција

Катерина Павлова-Николовска

Се тресе Грција

Грците на улица поради железничката несреќа: „Убијци“, „Нема да заборавиме“

Ана Ололовска