Плакиотакис: Иранскиот танкер не доставил барање за впловување во Грција

Од:

Засега не постои официјално барање иранскиот танкер да вплови во некое грчко пристаниште, вели министерот за поморство на Грција, Јанис Плакиотакис за грчката телевизија Скај во однос на информациите дека иранскиот танкер од Гибралтар се упатува кон пристаништето во грчкиот град Каламата, jави дописничката на МИА од Атина.

-Ние, како Министерство за поморство, го следиме преку системот AIS. До овој момент не постои некое официјално барање за да вплови конкретниот танкер. Го следиме. Во отворена комуникација сме со Министерството за надворешни работи. Засега не постои официјално барање, вели Плакиотакис.

Во однос на тоа како Атина ќе одговори доколку пристигне и официјално барање, грчкиот министер вели дека тоа прашање ќе се решава во соработка со Министерството за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

Мирни и масовни протести во Атина на 24-часовниот штрајк

Ана Ололовска

Хамнеи: Големиот одѕив ќе биде знак на единство на Иран против непријателот

Ана Ололовска

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Грчката полиција ја истражува смртта на бебе од Сирија со знаци на сексуална злоупотреба

Ана Ололовска

Грчката Влада носи нов закон со реформи во социјалното осигурување, синдикатите закажаа штрајк

Ана Ололовска

Казна за веслач во Грција кој и покрај лошото време влегол во морето, а потоа бара помош

Ана Ололовска