Петков: Советот за безбедност ќе биде клучно тело за носење сериозни одлуки за кризата Русија-НАТО

Од:

Во пресрет на заедничкото заседание на владите на Северна Македонија и Бугарија во резиденцијата Бојана, бугарскиот премиер Кирил Петков ги коментираше тензиите меѓу Русија и НАТО.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Петков, Советот за безбедност на бугарската Влада ќе биде главниот орган за донесување сериозни одлуки кога станува збор за безбедноста.

Тој информира дека на денешната седница ќе се анализира состојбата и ќе се дадат препораки за утрешното заседание на бугарската Влада. На прашањето за зголеменото присуство на бродови и авиони на НАТО во Црното Море, бугарскиот премиер коментира дека тоа не е вонредна состојба, туку дел од одлуката во 2016 година за зголемена „Air Policing“ и засилен влез во Црното Море со воени бродови. .

Препораката на Советот за безбедност по седницата ќе биде прифатена од бугарската влада и потоа ќе биде испратена до Народното собрание, коментира Кирил Петков. Тензиите растат, рече бугарскиот премиер, додавајќи дека „во моментов не се чувствува војна“.

Бугарија работи на намалување на тензиите во Црното Море и односите меѓу НАТО и Русија. Одлуките на Советот за безбедност ќе се засноваат на бугарските безбедносни служби и на бугарската влада, додаде Кирил Петков. Бугарија ќе има национално одговорна позиција и целосно ќе го почитува и оптимизира бугарскиот интерес. Одлуките треба да се засноваат на вистинска професионална анализа, а не на ПР, категоричен беше бугарскиот премиер Кирил Петков.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Бугарија ќе се формира аналитичко тело што ќе ги следи дезинформациите во медиумите

Ана Ололовска

Петков и Вархеји на средба во бугарската Влада

Ана Ололовска

Радев на средба со помошник државната секретарка на САД Донфрид

Ана Ололовска

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја прими американската помошник-државна секретарка Карен Донфрид

Ана Ололовска

За лебот во Бугарија ќе се воведе 0% ДДВ, а пензиите ќе се зголемат за 20%

Кристалина Георгиева: Приклучувањето кон еврозоната е логичен чекор за Бугарија

Ана Ололовска