Петков: Следната недела ќе се разговара за составот на новата влада на Бугарија

Од:

Следната недела ќе се разговара за составот на идниот кабинет што ќе го предложи „Продолжуваме со промените“, изјави премиерот во оставка и копретседател на владејачката партија „Продолжуваме со промените“ Кирил Петков пред новинарите при увидот во интерконекторот Грција – Бугарија во областа Стара Загора.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Петков, за ова прашање ќе се разговара со коалициските партнери следната недела. Тој беше категоричен дека нема функција или позиција што е поважна од спасувањето на Бугарија од кризата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Петков: Борисов да се пензионира, а по реформите во судството – да оди во затвор

Регистрирани партиите на Стефан Јанев и на Кирил Петков за предвремените избори во Бугарија

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он

Петков: Додека Трифонов пееше за Македонија, неговите министри без контрола бараа милијарди левови

Петков: Ако има мафија во Бугарија тоа се околу 50 луѓе

Петков сигнализираше дека може да го поддржи третиот обид за формирање нова бугарска влада